Nasi Patroni


Kazimierz Kałużewski i Juliusz Sylla to postaci, które w wyjątkowy sposób wpisały się w historię osiedla Karsznice. Byli to kolejarze, którzy czynnie zaangażowali się w walkę z niemieckim okupantem podczas II wojny światowej.

Kazimierz Kałużewski dowodził jedną z grup sabotażowych karsznickiej placówki ZWZ-AK Obwodu Sieradzkiego, której podlegał Juliusz Sylla.

Kazimierz Kałużewski

Ich działalność sabotażowa polegała na celowym uszkadzaniu maszyn i parowozów - działalność niebezpieczna, aczkolwiek ważna z punktu widzenia ruchu oporu i trudna do wykrycia, gdyż parowozy często psuły się o setki kilometrów od Karsznic i w czasie odległym od dokonania sabotażu.

Juliusz Sylla

Zostali oni aresztowani w grudniu 1942 roku i wykonano na obojgu wyrok śmierci 25 lutego 1944 roku na terenie Parowozowni Karsznice.

Dzień 25 lutego został ustanowiony Dniem Patronów Szkoły.

Na egzekucję Niemcy siłą ściągnęli około 2 tysięcy mieszkańców osiedla i okolicznych wsi, a egzekucja miała być przestrogą dla członków i sympatyków konspiracji.

Pamięć o konspiracyjnej działalności karsznickich kolejarzy, których symbolem stała się bohaterska ofiara Sylli i Kałużewskiego, jest szczególnie żywa wśród mieszkańców osiedla. Dziś na terenie Lokomotywowni Karsznice, w miejscu stracenia, znajduje się pomnik upamiętniający to zdarzenie.

W centrum osiedla znajduje się drugi pomnik, gdzie każdego roku 25 lutego Karszniczanie składają poległym hołd. Imieniem K.Kałużewskiego i J.Sylli nazwano także jedną z ulic.

Stali się oni zarówno symbolem bohaterskiej walki o niepodległość Ojczyzny, jak i swoistą ikoną dla specyfiki kolejarskiego osiedla, jakim wciąż jeszcze pozostają Karsznice.

Szkoła nasza funkcjonując w tej lokalnej społeczności chciałaby kultywować tę tradycję i podkreślić jej znaczenie przyjmując imię bohaterskich kolejarzy.

tablica pamiątkowa

tablica pamiątkowa